איך לבנות פורטפוליו?

גם שכירים צריכים פורטפוליו, מה לעשות?

בשנים האחרונות הייתי עסוק מדי בעבודה, לא היה לי זמן לבנות פורטפוליו.

למה שכירים צריכים פורטפוליו?

  • אי אפשר לדעת מה יקרה. ואם אסטרואיד ינחת וירסק בדיוק את מקום העבודה שלך? העתיד לא צפוי, וצריך להיות מוכנים כמה שיותר לכל מצב. כל הרעיון של הכנה נראה מוזר. תדמיינו לכם יישוב קהילתי בצפון. כל התושבים חיים את חייהם, ורק טיפוס אחד מוזר בונה תיבה. מפה לשם, כל העולם מוצף, ואותו נוח מצליח לשרוד, ולא רק זאת, עוזר לכל החיות לשרוד על ידי שמעלה זוגות זוגות של חיות לתיבה. אריה ולביאה, חמור ואתון, גרמוץ ושלושקה. למרבה הצער ולדאבונו של נוח, הגרמוץ מת באמצע המבול, ושלושקה נשארה אלמנה, לפני שהם הביאו צאצאים.
  • עבודה מהצד. בישראל יש המון אנשים שעובדים בשחור. אפילו ראש הממשלה נראה שלוקח כסף בשחור. אני לא מתכוון לקחת כסף בשחור, רק מציין עובדה. אפשר לעבוד מהצד באופן תקין, לנהל תאום מס בסוף השנה. למה לא להשלים הכנסה? יש לך חצי שעה פנויה? במקום לבלות את הזמן בנטפליקס, תכתוב למישהו מאמר או קופי לדף הבית. זה מה שאני אוהב בכתיבה, אפשר לעשות את זה בלי יותר מדי הלוך ושוב.
  • לזכור את ההישגים שלך. פורטפוליו הוא לא רק בשביל להשיג עבודה. זה סוג של יומן, יומן מסע אם תרצו.
  • להתחיל ליצור. ראיתי אתמול סרטון יוטיוב שהכין ילד בן 16 (הילדים הגאונים האלה הורגים אותי). אתם יודעים מה אני לא אקשר לזה, כי תכלס תשעים ותשע אחוז מזה היה בזבוז זמן. אתמצת: אנחנו מכורים לתחושת הדופמין בעקבות צריכת תוכן. במקום ליצור תוכן, אנחנו צורכים תוכן. יצירת פורטפוליו תכניס אתכם לשוונג של יצירת תוכן. אני מתחבר לזה.

איך עושים את זה?

מסתכלים אחורה, ונזכרים בפרוייקטים שעשינו בעבר.

בחמש השנים האחרונות כתבתי המון דברים. בעודי בונה את הפורטפוליו החדש שלי, אני מחפש למצק את העבודה שלי, שלעתים הייתה אמורפית, לכדי מוצרים טנגיביליים. זו עבודה קשה, זו ממש עבודה. קודם כל אאסוף לינקים לתוך נושן.

צריך לבחור 3 או 4 פריטים, לא יותר מזה. בשביל לעשות את זה צריך להבין מי הלקוח, מה השירות.