איך להיות חופשי?

ברוכים הבאים. הצטרפת לקבוצת האנשים שמבינים את החשיבות של החופש. עצור רגע וחשוב מהו החופש עבורך?

עבורי חופש היא יכולת חשובה מאוד. זו יכולת, שצריך להתאמן עליה.

כשאנחנו הולכים לגן חיות, אנחנו נעצבים לראות את הנמר בכלוב. כלוא, מסכן, לא יכול לזוז. הוא איבד מהחייתיות שלו. הוא כבר לא חיה אצילה ומרשימה, הוא חתול בתוך כלוב. הוא מסתובב הלוך וחזור. הפנים שלו מקרינים מסכנות. אנחנו מרגישים שאם העמודים של הכלא היו נעלמים ברגע זה, הוא היה ממשיך להסתובב כמו מסכן, כי הוא איבד את החיות שלו. הוא לא חיה. הוא מסכן.

עולה הסברה כי אולי גני החיות נמצאים שם כדי להראות לנו, לא חיות אצילות, אלא חיות במסכנות שלהן, כדי שנחזור הבייתה ונחשוב: ״איך אני יכול להיות פחות כלוא?״ זו מחשבה קצת מדכאת, כי היא אומרת שכל מקימי גני החיות הם אנשים שמוכנים לעמוד בהתעללות של בעלי חיים בתמורה להרהור של המבקרים על עולב החיים שלהם. זה די אכזרי, אבל נושא אחר ממאמר זה.

אנחנו מבינים כעת שחוסר אונים נרכש זו תופעה בעלת משמעות רבה לכולנו. חוסר אונים נרכש קורה כאשר מגבילים את החופש של חיה שוב ושוב ושוב, עד שברגע שמפסיקים את ההגבלה, החיה כבר לא נאבקת על החופש שלה. היא ויתרה.

למה החופש חשוב כל כך לתרגול?

אנחנו בכלא. כלא של עצמנו. רובנו חיים בכלא והכלא קורה משום שיש פער בין איך שאנחנו מפנטזים את החיים המושלמים שלנו, לאיך שהחיים באמת. זה לא שהחיים שלנו צריכים להיות מושלמים, זה שהפנטזיה צריכה להיות שונה.