ברבורים #19

מגיע היום של כתיבה כל יום בו אתה מרגיש שאתה מאבד את זה. התהליך הוא כזה, יש לך המון מחשבות מתרוצצות כל היום אבל הדברים שיש לך להגיד לא ממוקדים וזה יוצא קקה. גם מרגיש לך שמה שכתבת בימים האחרונים היו קקה, ואתה מפחד אפילו להביט בהם.

הנה משהו שכתבתי היום:

לכתוב טוב זה להקשיב לקול השקט שמדבר אליך באחורה של המחשבות. אם הקול שנותן לך משפטים לכתיבה הוא ישיר מדי, זה כמו פירות שנמצאים במקום נוח מדי להשגה על העץ. ברור שיקטפו את הפירות הטובים אם היו שם. הפירות בצמרת העץ, או אלו שחבויים בתוך תוך הענפים פנימה, שם חבויים הפירות הטובים. כך גם המחשבות השקטות שנמצאות באחורה אחורה של הראש טומנות אמת צנועה יותר, עמוקה יותר.

לפעמים אני אומר לעצמי שאם יש מחסום כתיבתי לכתוב כאילו זה הדבר האחרון שאתה תכתוב.

היום קראתי באחים קרמזוב איך האבא זוסימה, הכומר הזקן, נזכר כיצד הפך לכומר. כיצד היה מאוהב, ואהובתו התחתנה עם מישהו אחר, והוא קינא כל כך שהוא העליב את בעלה בפומבי וקרא לו לקרב, ואז הוא הכה את המשרת שלו. בלילה הוא התעורר והרגיש בושה על כך, והלך אליו והתנצל, ירד על הברכיים והתנצל מעומק לבו. ואז בדו קרב הוא נתן לשני לירות בו ואז זרק את האקדח. הוא הבין פתאום כמה החיים יפים וטובים וכמה בני האדם מקלקלים את גן העדן עלי אדמות עם האלימות שלהם והשטויות שמעסיקות אותם. משחקי סטטוס מטופשים. הוא נזכר באח שלו שאמר לו לפני מותו שהלוואי והיה יכול לשרת את המשרתים שלו, משהו כזה.

ואז חשבתי על הראייה האופטימית שלו. מול התפיסה הרווחת בישראל. אני לא אומר את זה בהכרח כביקורת, אבל יש לי תחושה שהתפספס פה החוש האסתטי. אתה נוסע ברכבת ושום דבר לא נראה לך יפה.

כשהייתי בפריז עם העמיתים לעבודה אחד מהם הביא לתשומת לבי שכל החשמל עובר בפריז בתוך האדמה. אין עמודי חשמל מכוערים. עובדה קטנה שאפשר לעבור בפריז כמה ימים בלי לשים לב אליה. אבל זה עושה את כל ההבדל. עמודי החשמל המכוערים, המזגנים המכוערים, הקירות המתקלפים בדירות העמידר הרבות, העצים ששתולים כך שהם חוסמים את כל המדרכה, מקשים על הולכי הרגל לעבור. גם בדירה שלי, כי היא רק דירה שכורה, כי אי אפשר לקנות דירה נורמלית במחיר שפוי, גם היא לא מעוצבת כמו שהייתי רוצה.

יש לי הערכה רבה למעצבים בעבודה שלי. להשקיע משאבים רבים כדי לחיות חיים אסתטיים. מעצבים לא יכולים לחיות חיים לא אסתטיים. יהיה לי מוזר לגלות מעצב טוב שגר בדירה שמעוצבת באופן מחריד.